HAMİLELİKTE SUYUN GELDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

HAMİLELİKTE SUYUN GELDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Normal şartlarda amniyon kesesinin doğum sırasında yırtılması beklenir fakat amniyon  kesesinde bulunan zarın erken dönemde yırtılmasıyla amniyon sıvısının vajinadan akması olayına su gelmesi veya erken membran rüptürü (EMR)  denir. Hamilelerin yaklaşık % 10 unda meydana gelir. Gebeliğin 37. haftası ile 41. haftalar arasında su gelmesi yaşanabilir. Genellikle 38. haftadan sonra meydana gelmekle birlikte birden bire veya  hafif akıntı şeklinde veya damlayarak gelebilir. Amniyon sıvısının geliş şekli zarın yırtılma durumuna bağlıdır. Zar rahmin üst tarafından yırtılırsa yavaş ve seyrek aralıklarla, rahim ağzına yakın yerde yırtılırsa yatarken sıvı daha fazla ayakta iken bebeğin başı tıkaç görevi gördüğü için sıvı azalır yada kesilir.

Zarın zamanından önce yırtılması erken doğumun nedenleri arasındadır. Normal şartlarda kasılmaların sebep olduğu gerginlik ve rahim ağzının belli bir açıklığa ulaştığında yırtılır. Hem anne hemde bebek için enfeksiyon ve erken doğum tehlikesi vardır.

 

 

Anne adayı akıntı ve idrar kaçırma ile karıştırabilir. Akıntı ile su gelmesini şu şekillerde ayırt edebilir. Bacağa su dökülmüş hissi ile genellikle kıyafet ve temas edilen yerlerin ıslanması ile suyun geldiği anlaşılabilir. Amniyon sıvısı berrak ve akışkandır. Soluk saman renginde ve kendine has kokusu vardır. Islanan yer koklanıp keskin bir koku yerine tatlımsı bir koku varsa amniyon sıvısı olabilir. Akıntı koyu ve kıvamlı yapıya sahiptir. İdrar ise keskin kokusu vardır. Eğer bebek kaka yaptıysa amniyon sıvısı koyu yeşil – kahverengi gibi olabilir. İçerisinde bebeği koruyan beyaz kreme benzeyen madde olabilir.  Pelvik taban kasları sıkıldığında sıvı akışı kesilmiyorsa amniyon sıvısı olabilir.

NEDENLERİ

 • Rahim ağzı veya vajinada ki enfeksiyon nedeniyle zarın zayıflayıp yırtılmasına neden olur.
 • Amniyon kesesine fazla yük binmesinden yani çoğul gebelik veya amniyon sıvı fazlalığından erken yırtılabilir.
 • Ağır seyreden idrar yolu enfeksiyonu neden olabilir.
 • Annenin rahmi olması gerekenden küçük olması neden olabilir.
 • Plasenta yerleşim bozukluğu olması neden olabilir.

DOĞUM NE ZAMAN OLUR?

Muayene sırasında amniyon sıvısı gelmeye devam ediyorsa tanı daha kolay konulur. Sıvı gelişi durmuşsa vajina arka duvarından sıvı örneği alınarak pH kağıdı ile yapılan testte alkali gösteriyorsa sıvı geldiği anlaşılır. Amnisure testi yapılabilir.

Bebeğin sağlıklı olması, NST değerlendirmesi, genel enfeksiyon belirtileri ve kan ile idrar testlerinde enfeksiyon varlığına bakılır.

Yaklaşık olarak suyun geldiğini takip eden 2 gün içinde doğum olur. Fakat bebek ve annenin enfeksiyon kapmaması için yırtılmayı takip eden 24 saat bazı durumlarda 6 saat sonra doğum gerçekleştirilir. Su gelmesine kasılmalar eşlik ediyorsa doğum zamanı yakındır. Sancı su gelmeden önce veya gelirken olabilir.

24. – 26. haftalar arasında su gelmesinde anne adayı bekletilmeden gebelik sonlandırılır.

26. – 34. haftalar arasında ise yakın takip ile gebelik takip edilir ve enfeksiyon durumunda doğuma başlatılır.

34. -36. haftalar arasında 72 saat bekletildikten sonra suni sancı ile doğum başlatılır.

36. gebelik haftasını geçmiş ise doğum başlaması beklenir. 24 saati geçmesine rağmen doğum belirtisi yok ise suni sancı verilir ve yine belirti yok ise anne adayı sezeryana alınır.

 

SU GELİNCE NE YAPILMALIDIR? 

 • Doktora haber verilmelidir.
 • Vajina bölgesini temiz tutulmalıdır.
 • Hijyenik ped yada havlu kullanılmalıdır.
 • Cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
 • Duş almada sakınca yoktur.
 • Bebek aşağıya doğru iniyorsa acilen hastaneye gidilmelidir.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir