RAHİMDE PERDE NEDİR VE NEDEN OLUR?

RAHİMDE PERDE NEDİR VE NEDEN OLUR?

Rahimde en çok rastlanan şekil bozukluğudur. Füzyon yani birleşme hatası adı verilir. Rahim içi boşluğunu daraltan rahim içini yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölen bağ ve kas hücrelerinden oluşan dokudur. Uterin septum adı verilir. Septum rahmin yukarıdan aşağıya doğru perde ile bölünmüş olmasına verilen addır. Rahmin alt bölmesine ne kadar indiğine göre sınıflandırılması değişir. Hafif, orta ve derin olmak üzere 3 çeşit sınıflandırma vardır.

Düşüğe ve erken doğuma neden olan bir sağlık sorunudur. Rahimdeki perdeli bölmede damar olmadığı için bebeğin rahime tutunması zorlaşır. Tutunsa bile yeterli beslenemediği için gebelik düşükle sonlanır. Düşüğe sebep olan sağlık sorunlarının ilk sırasında yer alır. Rahim içi hacmin bebeğin gelişimi için yeterli ise gebelikte sorun yaşanmayabilir.

Pelvik muayene sırasında ortaya çıkabilir. Histerosalpingografi yani ilaçlı rahim filmi ile tanı konulabilir.

 

NEDENi

Embriyonun gelişim döneminde oluşan anomalidir. Rahim oluşurken rahim ağzı ve rahim müller kanalları olarak iki kanaldan oluşur. Bu kanallar ortada birleşip kaynaşarak zamanla aşağıdan yukarıya doğru incelerek kaybolur. Rahim içi perde sağlık sorunu olanlarda bu birleşme tam olarak gerçekleşmez ve bunun sonucunda rahimde şekil bozukluğu ortaya çıkar.

OLUŞABİLECEK SEMPTOMLAR

  • Zorunlu sezaryan
  • Suyun erken gelmesi
  • Bebeğin rahimde ölmesi
  • Arka arkaya yaşanan düşükler
  • Bebeğin makat veya yan gelmesi
  • Erken doğum
  • Doğal yolla gebe kalamama

TEDAVİSİ

Histeroskopik yöntem ile kesi olmadan tedavi yapılabilir. Operasyon sonrasında %80 oranında sağlıklı gebelik oluşabilir. Gebe kalamayan bayanlarda gebe kalma olasılığı %30 oranında artar. Gebelik arzusu olmayan bayanlarda tedavi gerektirmez.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir