HAMİLELİKTE ORUÇ TUTULUR MU?

HAMİLELİKTE ORUÇ TUTULUR MU?

Hamilelikte doktorunuzun onayı ile oruç tutulabilir. Fakat kalp rahatsızlığı, mide problemleri, hipertansiyon hastası, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı olan anne adayları doktoruna danışmadan kesinlikle oruç tutmamalıdır. Düşük riski, erken doğum riski ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları için oruç tutmaları önerilmez. Açlığa dayanamayan anne adayları da oruç tutmamalıdır.

Oruç tutan anne adayı dengeli ve düzenli beslenmelidir. Sahur da demir , kalsiyum ve protein içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. İftarda ise sindirimi kolay besinler tüketilip  2 öğünden oluşmalıdır. Bol bol dinlenip sıcak havalardan uzak durmalıdır.

Sonbahar ve kış ayları hamileler için en uygun mevsimlerdir. Hamileliğin 3 ile 5. aylar arasında en ideal oruç tutma dönemidir. Çünkü ilk 3 ayda anne adayı bulantı, kusma ve iştah kaybı yaşar aynı zamanda bebeğin organ gelişimi ilk 3 ayda gerçekleşir bu sebepten dolayı ilk 3 ayda oruç tutmak önerilmez. Hamileliğin son dönemlerinde ise uzun süre aç ve susuz kalmak bebeğin kilo alımını olumsuz etkileyebilir. Düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme olasılığı artar. Bebeğin hareketlerinde azalma, amniyon sıvısında eksiklik ve kan şekerinde düşme yaşanabilir. Baş dönmesi, az idrara çıkma, yorgunluk, kabızlık gibi birçok rahatsızlık da ortaya çıkabilir.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir