KORDON DOLANMASI NEDİR? VE NASIL ANLAŞILIR?

KORDON DOLANMASI NEDİR? VE NASIL ANLAŞILIR?

Tıp dilinde umblikal kord olarak isimlendirilir. Kordon bebek ile plesantayı bağlayan bir bağdır. Anne adayının kanında bulunan besinleri ve oksijeni taşımak ile görevlidir. Bebek ile plesanta arasında bulunan damarları korur. Normal doğan bebeklerin kordon uzunluğu 55 cm ile 75 cm civarındadır. Kordon boyunun uzun olması kordon dolanma riskini artırır. Kordonun özel yapısı ile sıkışması engellenir. Bebeklerin bazılarında göbek kordonu boynuna dolanmış şekilde dünyaya gözlerini açarlar. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin % 20 sinde görülür.  % 20 lik kısmında kordon 1 defa dolandığı görülmüştür.

KORDON DOLANMASI NEDİR?

Kordon dolanması kordonun bebeğin boynuna dolanmasına denir. Her 10 gebelikten 3 ünde kordon dolanması görülmektedir. Plesantanın rahim arka duvarına yakın olan bebeklerde daha sık görülebilmektedir. Genellikle kordon bebeğin boynuna bir defa dolanır. Bazı durumlarda 3, 4 kez dolandığı görülebilmektedir. Çok nadir görülse de 5 , 6 kez dolandığı bilinmektedir. Kordon bebeğin kollarına, göbek etrafına veya omuzlarına dolanabilir. Erken gebelik haftalarında bebek ile amniyon sıvısı karşılaştırıldığında amniyon sıvısı daha fazladır. Bu da bebeğe hareket özgürlüğü sağlar. Hareket halindeyken kordon halkasının içerisinden geçer. İlerleyen zamanlarda tekrar halkanın içinden geçerek çıkabilir. Son aylarda bebek büyüyüp ve hareket etme alanı azaldığı için çıkamayabilir. Çıkamadığı zaman bebek kordon dolanması ile doğabilir.

Kordon bebeğin boynunu sıkıştırdığında tehlikeli duruma dönüşebilir. Son aylarda anne adayı bebeğin hareketlerini kontrol etmelidir. Günlük 10 un altında hareket hissediliyorsa doktorunuzla iletişime geçilmelidir.

Kordon dolanmasının tedavisi var mıdır?

Kordon dolanması ultrason cihazı ile anlaşılabilmektedir. Bazı durumlarda 36. gebelik haftası civarında ultrason ile tanı konur. Genellikle doğum sırasında bebeğin kafası çıktığı anda tanı konulur. Kordon dolanmasının tanısı halinde tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Kordon dolanması doğum yöntemini değiştirir mi ? 

Doğum kasılmaları başladığında bebek aşağı doğru ilerledikçe kordon bebeğin boynunu sıkıştırabilir ve bebeğe giden kan akımı ve oksijen azalarak bebeğin kalp atışlarında yavaşlama olabilir. Anne ve bebeğin kalp atışları kontrol altında tutulmalıdır. Anne adayı sol tarafına yatırılarak oksijen verilmesi halinde normale döner. Doğum olarak sezeryan tercih edilebileceği gibi normal doğumda yaptırılabilir. Kordon dolanmasından dolayı kordon boyu kısalırsa bebek doğum kanalına ilerledikçe kordon bebeğin boynunu sıkıştır ve kan akımını azalır ve duruma göre sezeryan doğuma geçilebilir.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir