HAMİLELİKTE ÇATI KEMİĞİ MUAYENESİ

HAMİLELİKTE ÇATI KEMİĞİ MUAYENESİ

38. haftasından itibaren doğum yolunun değerlendirilmesi için çatı muayenesi yapılır. Çatı kemiği muayenesinin sonucuna göre normal doğum yapılabileceği yada yapılamayacağı kararı alınır. 34. haftasından itibarende yapılabilir. Bir kaç dakika süren bir muayenedir. Halk arasında alttan muayene denir. Normal doğum yapılacaksa mutlaka çatı muayenesi yapılır. Çünkü doğum anında bebek ters dönebilir ve nefes alamama problemleri ile karşılaşılabilir.

Enfeksiyon ve rahim ağzında problem olup olmadığına bakılır. Ağrıya neden olmaz ve bazen lekelenme yaşanabilir.

ÇATI KEMİĞİ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Belden aşağıda bulunan kıyafetler çıkarılır. Jinekolog koltuğuna oturulur. Doktor steril bir eldiven giyer. İşaret ve orta parmağını kullanarak çatı kemiğinin dar yada geniş olduğuna bakar. Burada önemli olan bebeğin kilosu ve boyunun doğum yolu ile uyumlu olup olmadığıdır. Bebeğin başı ile doğum yolunun uyumuna da bakılır.

Spekulum ile yapılan muayenede alet vajinayı genişletmek için içeriye sokulur. Rahim ağzı ve vajinanın üst kısımları incelenir.

Ancak her çatı kemiği muayenesinde doğru doğum şekli tespit edilmeyebilir. Bu gibi durumlarda normal doğum yapılırken ilerleyen evrelerinde rahimin açılmasına bakılarak doğum şekli değiştirilebilir.

Çatı kemiği darlık durumuna göre değerlendirilir. Çatı kemiğinde darlık varsa normal doğum için engeldir.  Darlık 3 noktada görülebilir.  En üst , orta ve çıkım kısmında olabilir. Böyle durumda  sezeryan doğum planlanır. Bebeğin 4500 gram üzerinde olması çatı kemiği darlığının riskini artırır. Bazı iri bebekler doğumu çok güzel bir uyum sağlayabilirler.

Darlık varsa;

  • Sezeryan doğum
  • Vakum
  • Vajinal kesi

 

ÇATI KEMİĞİ MUAYENESİ BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Doğum başlamadan bir kaç hafta önce yapıldığı için bebeğe bir zararı yoktur. Rahim kapalı olduğu için bebeğin  herhangi bir organına dokunma söz konusu değildir.

Çatı kemiği muayenesi rahim ağzını uyararak doğumu başlatabilir ve erken doğum olasılığını artırabilir. Bu ihtimaller çok düşük olsa da son haftalarında yaptırmakta fayda var.

ÇATI KEMİĞİ MUAYENESİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ ?

  • Eğer doğumunuz sezeryan ile yapılacaksa
  • Çoğul gebelik varsa
  • Bebeğin eşinin doğum yolunu kapatması
  • Bir önce ki doğum sezeryan ise çatı kemiği muayenesine gerek yoktur.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir