BEBEKLERDE GÖBEK FITIĞI NEDEN OLUR?

BEBEKLERDE GÖBEK FITIĞI NEDEN OLUR?

Göbek bağının göbeğe bağlandığı kas dokusunda göbek bağındaki damarlara yer açmak için ufak boşluk bulunur. Bu boşluk genellikle doğumdan önce kapanır. Bazı bebeklerde kapanma gecikebilir. Yağ dokusu yada bağırsak bu boşluktan çıkarak göbek fıtığına neden olur.

Göbek deliğin çevresinde yada kasıkta görülen ve bağırsak yağ tabakasının yada ödemin kas dokusundaki zayıf noktadan çıkmasına göbek fıtığı denir. Genelde 2.5 cm den küçük fıtıkdır. Bebek hiç bir acı hissetmez. Genelde kendi kendine 1 yaşına gelmeden kapanır. Eğer bebeğiniz 3 yaşını geçmiş ve fıtıkta iyileşme yoksa fıtık ameliyatı gerekebilir. 3 cm den büyük fıtık da zaman kaybetmeden ameliyat gerekir. Küçük fıtık bir ay gibi kısa sürede iyileşirken büyük fıtığın iyileşmesi iki yıla kadar sürebilir.

Doğumdan sonra pek çok bebekte küçük fıtık gözükebilir. Doğumu takip eden 1 ve 2. haftada görülebilir. Bazı bebeklerde hemen belirti vermez herhangi bir ayda çıkabilir.

Daha çok düşük kilolu doğan bebeklerde görülür.

GÖBEK FITIĞININ BELİRTİLERİ

  • Göbek deliğinin çevresinde yada kasıkta şişlik olması
  • Öksürme, ağlama gibi karın kaslarını kullandığında daha belirgin hale gelir.
  • Şişlik dokunma ile yer değiştir.

 

GÖBEK FITIĞININ TANISI

Bebek ağladığında yada karın kası gerektiren hareketlerde göbek deliği çevresinde şişlik oluşur. Bu şişliğe dokunulduğunda kolayca içeri girer. Bu sırada gluk sesine benzer ses duyulabilir.

Çocuk doktoru fıtığın boyutuna ve şekline bakar. Temas edildiğinde içeri girip girmediğini kontrol eder.

Çocuk doktoru kontrolünde olunmalıdır. 3 cm den küçük fıtıkların %97 si 3 yaşına kadar kendiliğinden geçer.

MUTLAKA DOKTORA BAŞVURUN.

  • Karında şişlik varsa
  • Acı hissi oluşmuşsa
  • Kusma varsa

 

Yukarıda bahsedilen semptomlar bağırsağın kas boşluğunda kısılı kalmasından kaynaklanır. En kısa zamanda ameliyatla düzeltilmelidir. Nadir görülür ancak ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir