BEBEK KAKASININ RENKLERİ VE ANLAMLARI

BEBEK KAKASININ RENKLERİ VE ANLAMLARI

MEKONYUM YAPAN BEBEĞİN KAKASI 

Doğumdan sonra ilk birkaç gün yeşil – siyah renkte ve yapışkan yapıda bebek kakasını yapar. Bu kakaya mekonyum adı verilir. Mekonyum anne karnında yuttuğu amniyon sıvısı, mukus, ölü derilerinden oluşur. 2 ila 4 gün içerisinde beslenmeye bağlı olarak rengi açılmaya başlar.

ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEĞİN KAKASI

Doğumdan 1 hafta sonra bebeğin kakası açık sarı ve yarı sıvıdır. Kokusu ise hafif ekşidir. Kakanın içerisinde ufak sarımsı tanecikler görülebilir. Bunlar bebek tarafından sindirilmeyen anne sütündeki yağdır. Bebeğin kakası parlak yeşilse annenin ön sütü fazla almasından kaynaklanabilir. Annenin yediğine bağlı olarak bebeğin kakasının rengi değişebilir.

MAMA İLE BESLENEN BEBEĞİN KAKASI 

Mama ile beslenen bebeklerin kakaları daha kıvamlıdır. Koyu sarı ve soluk renktedir. Kokusu ise kaka kokusuna daha yakındır.

EK GIDAYLA BESLENEN BEBEĞİN KAKASI

Ek gıdaya geçen bebeklerin kakaları koyulaşmaya başlar. Rengi kahverengiye döner. Kokusu normal kaka kokusuna benzemeye başlar. Kakanın içerisinde sindirilmeyen gıdalar olabilir. Bu durumda son bir kaç gün önce yedirdiğiniz besini bulup bir daha vermek için bir kaç hafta geçmesini bekleyin. Çünkü bebeğinizin sindirimi daha o besin için hazır olmadığını göstergesidir.

YEŞİL KAKA YAPAN BEBEĞİN KAKASI

Demir takviyesi olan bebeklerin kakası koyu yeşile dönük olabilir. Ispanak gibi yeşil renkte besinler yiyorsa bebeğin kakası yeşile dönebilir. Bu nedenler yoksa mutlaka doktora başvurun.

İSHAL OLAN BEBEĞİN KAKASI

Çok sulu kaka yapıyorsa ve bezinden taşıyorsa ishal şüphesi olabilir. İshal kakanın rengi sarı, yeşil yada kahverengi olabilir. Kaka aralığı daha sıktır.

İshal ile birlikte aşağıdakiler varsa mutlaka doktora götürmelisiniz.

  • Beslenmeyi reddeiyorsa
  • Cildi ve dudakları kuruysa
  • İdrar rengi koyuysa
  • Halsizlik varsa
  • Eskiye göre daha az idrar yapıyorsa
  • El ve ayakları soluksa

 

KABIZ OLAN BEBEĞİN KAKASI

Daha çok mama ile beslenen ve ek gıdaya geçen bebeklerde görülür. Kakası top gibiyse ve katıysa kabızlıktan şüphe edilebilir.  Kaka yaparken zorlanma sonucunda anüste çatlak oluşabilir. Kaka ile kan varsa mutlaka doktora danışmalısın.

MUKUSLU YAPAN BEBEĞİN KAKASI

Anne ön sütünün fazla alınması yada diş çıkarma döneminde ürettiği salyalanın yutmasından kaynaklanır. 2 günden fazla sürerse doktora başvurun.

BEYAZ KAKA YAPAN BEBEĞİN KAKASI

Karaciğer ve safra kesesi sorunlarından kaynaklanır. Hemen doktora götürmelisin.

Kaka sayısı her zamankinden fazlaysa ve kötü kokuyorsa kan ve ateşte eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek büyüdükçe kaka yapma sıklığı azalır.

İlk ayda bir ve birden fazla kaka yapmıyorsa yeterli beslenmediğinin göstergesidir.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir