HAMİLELİKTE DİŞ SAĞLIĞI VE TEDAVİSİ

HAMİLELİKTE DİŞ SAĞLIĞI VE TEDAVİSİ

Hamilelikte diş bakımı hem anne hemde bebek için oldukça önemlidir. Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıyla dişler üzerinde bakteriyel plak birikimi artar. Artan plak birikimi diş sağlığını olumsuz etkiler. Bu etkiler diş etinde kızarma, şişlik ve kanamalara neden olabilir. Bu bakteriyel plaklar düzenli olarak temizlenmelidir. Hormonların artmasıyla kan ve tükürük salgısı içindeki asit miktarı da artar. Bu sebeple diş hastalıkları fazlalaşır. Özellikle ilk aylarda yaşanan kusmanın etkisiyle ağızdaki bakteriler artar. Düzenli fırçalanmazsa diş çürükleri ve ağrıları oluşur. Kustuktan sonra ağız çalkalanmalı yada imkan varsa diş fırçalanmalıdır.

Diş etleri kanayan anne adayları diş fırçalamak istemiyor ve bakteriyel plak oluşumu daha hızlı hale geliyor.

Diş eti hastalığından sorumlu olan bakterilerin ürettiği kimyasal ve toksinler erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek dünyaya getirme gibi ciddi problemlere yol açar.

2. ve 8. aylar arasında görülen diş eti iltihabı kırmızı, şiş, hassas ve kanamalı diş etlerine neden olabiliyor.

Diş çürüğü bulaşıcıdır. Bebeği ağızdan öpme, mama kaşığı, emzik, biberon gibi ağız yoluyla temas eden  eşyaları annenin ağzıyla temas etmesiyle bakteriler bebeğe bulaşır. Erken dönemde çocuk çürüğüne neden olabilir.

HAMİLELİKTE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Diş hekimine görünün.
  • Yemek sırasında ve sonrasında su için.
  • Canınız tatlı istediğinde kurutulmuş meyveler yiyin.
  • Asitli içeceklerden uzak durun.
  • Dişlerinizi florlü diş macunu ile günde en az 2 defa ve 2 dakika kadar fırçalayın.
  • Yanak, diş araları, dilin üst kısımlarını uygun fırçalarla temizliğini yapın.
  • Yüksek miktarda şekerli yiyeceklerden uzak durun.

 

HAMİLELİKTE DİŞ TEDAVİSİ

Hamilelikte ortaya çıkan ağız ve diş problemleri  ertelenebilecek durumda ise doğum sonrasına ertelenebilir. Bebeğin sağlığı göz önüne alınarak doktorun uygun gördüğü şekilde diş tedavisi yapılır.  Diş tedavisi yapılacak en uygun dönem 2. trimester yani 4. ve 6. aylar arasıdır. Çünkü ilk 3 ayda bebeğin organ gelişimi olmaktadır. Son 3 ayda ise artan vücut kütlesi ile oturmak pek kolay olmayacaktır.

Zorunlu bir durum yok ise röntgen çekimi tavsiye edilmez. Röntgen çekilecekse anne adayının koruyucu kurşun önlük giymesi gerekir.

Diş ağrısı ile gelen hangi gebelik ayında olursa olsun kadın doğum uzmanı kontrolünde tedavi yapmak mümkündür.  Eğer uygun görülürse diş tedavisi anestezi eşliğinde yapılabilir.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir