YENİDOĞAN TIRNAK BAKIMI

YENİDOĞAN TIRNAK BAKIMI

Anne ve babalar için oldukça zor bir durumdur. Ama korkulacak bir durum değildir. Öncellikle sakin olmalısınız. Tırnaklar kir ve bakteri yuvasıdır.

Yenidoğan bebeklerin tırnakları çabuk uzar ve düzenli olarak kesilmesi gerekir. Çünkü tırnakları ile kendine zarar verebilir. Yenidoğan bebeklerin tırnakları sivri, ince ve keskindir. Yenidoğan bebeklerin tırnakları ince olduğu için yırtılabilir. Böyle durumda tırnak düzeltilmelidir.

Bebeklerin uykuda olduğu zaman tırnak kesimi için idealdir. Banyo sonrasında da tırnak yumuşar ve daha kolay kesim olur. Bebeği emzirirken de kolayca tırnağını kesebilirsiniz.

El tırnakları haftada bir kez ayak tırnakları ise ayda bir kez kesilebilir.

Yeterli ışık olduğundan emin olun. Tırnak kesiminde bebeğin parmakları düzgün tutulmalıdır. Küt uçlu tırnak makası daha güvenlidir. Bebeğin parmaklarını tek tek tutularak ve etli kısım hafif geriye doğru itilerek kesilmelidir. El tırnakları yuvarlak ayak tırnakları düz kesilmelidir çünkü ayak tırnakları uzarken deriye batabilir. Tırnaklar derin kesilmemelidir. Tırnaklarda sivri kalan kısımlar bebek tırnak törpüsü ile törpülenmelidir.

Kazayla tırnak derinden kesilebilir ve kanayabilir. Steril gazlı bez veya pamukla kanayan yere hafif baskı yapın ve kanama durana kadar devam edin.

Bebeğinizin tırnağında veya tırnak kenarında kızarıklık veya şişlik varsa enfeksiyon belirtisi olabilir. Bebeği doktora götürünüz.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir