HAMİLELİKTE TETENOZ AŞISI NE ZAMAN YAPILIR?

HAMİLELİKTE TETENOZ AŞISI NE ZAMAN YAPILIR?

Tetenoz clostridium teteni adı verilen bakterilerin neden olduğu ve ölüme bile neden olabilecek ciddi bir enfeksiyondur. Hamilelikte yapılabilecek aşılardan bir tanesi tetenoz aşısıdır. Tetenoz aşısı canlı mikroorganizma içermediği için hamilelikte yapılabilir.  Tetenoz aşısının hamilelikte yapılmasının sebebi yenidoğan bebekte oluşabilecek tetenoz hastalığına karşı korumaktır. Doğum anında bebeğin steril olmayan bir aletle göbek kordonunun kesilmesi sonucunda tetenoz hastalığı gelişebilir. Yenidoğan bebeklerde tetenoz hastalığı ölümcül olabilir. Hamilelik sırasında küflenmiş metal ile kesilme veya batma gibi durumlarda tetenoz aşısı ile birlikte tetenoz immunglobulin yapılabilir.

Daha önce hiç tetenoz aşısı yapılmamış veya aşının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş ise hamilelere aşı yapılması önerilir. Tetenoz aşısı gebelikte her zaman yapılabileceği gibi  3. ayın bitiminde yapılması tercih edilir. Tok karna yapılır. Genellikle ilk doz 5. ayda yapılır. 1 ay sonra 1 doz daha yapılır. İkinci aşıdan 6 ay sonra 1 doz daha yapılır. Üçüncü aşıdan 1 yıl sonra 1 doz daha yapılır. Dördüncü aşıdan 1 yıl sonra 1 doz daha yapılarak toplam 5 doz tetenoz uygulanır. Hiç tetenoz aşısı yapılmamış hamilelerin iki doz vurulması gerekir. Çünkü tek doz ile yenidoğan bebeğin tetenoz hastalığına yakalanma riski vardır. Daha önceden aşılar yapılmış ve üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmemiş ise gebelikte yapılmaz.

Aşı vurduran 10 kişiden birinde aşı vurulan yerde 1 ile 3 gün arasında sürebilen hafif ağrı, kızarıklık, hafif morluk oluşabilir. Aynı zamanda hafif yüksek ateş ve ısı artışı meydana gelebilir.

Doz sayısı
Uygulama zamanı
Koruma süresi
Td 1 Gebeliğin 5. ayında – İlk karşılaşmada Yok
Td 2 Td 1’den en az 4 hafta sonra 1-3 yıl
Td 3 Td 2’den en az 6 ay sonra 5 yıl
Td 4 Td 3’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte 10 yıl
Td 5 Td 4’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte Doğurganlık çağı boyunca

 

TETENOZ NASIL BULAŞIR?

  • Steril olmayan koşullarda doğum yapmak
  • Çivi batması durumunda
  • Yaralanma durumu olduğuda
  • Ciltte bulunan kesik vaya yaraların toz, toprak, hayvan pisliği ile temas etmesinde
  • Steril olmayan koşullarda kürtaj yaptırma
  • Ameliyatlarda
  • Trafik kazalarında
  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir