YENİDOĞAN ODA ISISI NASIL OLMALIDIR?

YENİDOĞAN ODA ISISI NASIL OLMALIDIR?

Bebekler için ortalama 20 -22 °C arasında olmalıdır. Zamanında doğan bebekler için 22 – 23 °C  olmalı prematüre bebekler için oda ısısı 23 – 24 °C olmalıdır. Oda sıcaklığı ideal aralıklarda olduğunda bebek keyifli olur ve rahat uyur.

Ortamın çok sıcak olması çoğunlukla 2 – 12. aylarda görülen sebebi tam bilinmeyen ani bebek ölümlerine sebep olabilir. Havanın sıcak olması havadaki nem oranı azalır ve solunan hava hem sıcak hemde kuru olmaktadır. Bu durumda solunum yollarının şişerek daralmasına sebep olur.

Ortamın çok soğuk olması bebeğin üşütmesine sebep olur ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Odanın soğuk olmasında bebek uyuyamaz ve sık sık uyanır.

Bebeklerin vücut ısısı el ve ayaklara dokunarak değil sırt, karın veya esnesine bakılarak anlaşılır. Bebek terlediğinde yanakları kızarır ve huzursuz olur.

Bebeklerde sağlık sorunlarına neden olmamak için uygun oda ısısı ayarlanmalıdır ve uygun oda ısısına göre giydirilmelidir.

MEVSİME GÖRE ODA ISISI

  • İLKBAHAR : Hava sıcaklığı değişkenlik gösterir. Gündüzleri sıcak olurken geceleri ise soğur. Bu mevsimde dikkatli olunmalı oda ısısı 20 – 22 °C arasında tutulmalıdır.
  • YAZ : Bebeğin uyuduğu ortam 19 – 22 °C arasında olmalıdır. Çok sıcak olmamalıdır çünkü bebeğin terlemesine neden olur buda sıvı kaybına yol açar. Bebeğin vücudunda döküntüler meydana gelebilir.
  • SONBAHAR : Oda ısısı 20 – 22 °C arasında olmalıdır.
  • KIŞ : 20 – 23 °C arasında olmalıdır. Bebek kalın giydirilmemelidir.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir