BEBEKLERDE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

BEBEKLERDE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

OYUNCAK SEÇİMİ YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

  • Tehlikeli olmamalı
  • Zeka ve fiziksel açıdan katkı sağlayan oyuncaklar tercih edilmeli
  • Ağzına kaçacak kadar küçük olmamalı
  • Bebeğe zarar vermemeli
  • Boynuna dolayacak şekilde ipli olmamalı
  • Sağlıklı ve kaliteli malzemeden yapılmalı
  • Keskin köşeli olmamalı
  • Parmaklarını sıkıştırabileceği delikleri olmamalı

 

İlk 2 ay bebeğiniz için en uygun oyuncak beşiğe takılan dönencelerdir. Bu dönemde duyma görme duyusuna göre daha baskındır. Yüksek ses veren oyuncaklar bebeğin kulağına uzun süre yakın olduğunda işitme kayıplarına yol açabilir. Oyuncak bebeğin ağzına kaçacak kadar küçük olmamalıdır.

2 – 4 aylık dönemde bebeklerin ilgisini parlak ve zıt renkler çeker. Beşiği takılan dönence, oyun halası, karmaşık renkte oyuncaklar, müzikli oyuncaklar, hışırdayan farklı dokularda oyuncaklar, puset oyuncakları, el ve ayak kuklaları ve elinde sallayabileceği oyuncaklar bebek için idealdir.  Oyuncaklar ufak parçalı şeklinde olmamalıdır.

5 – 7 aylık dönemde bebeklerin çeşitli yerinden ses çıkaran oyuncaklar ilgini çeker. Diş çıkarma dönemi olduğu için güvenli diş kaşıma oyuncakları iyi bir tercihtir. Eğitici ve renkli kartlar, bebeğin kolayca kavrayıp tutabileceği oyuncaklar, kırılmayan ayna, müzikli oyuncaklar, dokanıldığında ses çıkaran ve ışık veren oyuncaklar, üst üste çizilen küpler, kumaştan kitaplar oynaması için verilebilir.

7 – 9 aylık dönemde bebekler oyuncakları birbirine vurmaktan, ısırmaktan ve birbirlerinin içine katmaktan hoşlanırlar. Emekleme arkadaşı , ses çıkaran toplar, şarkı söyleyen hayvanlar, basit müzik aletleri , dizilebilen halkalar, bloklar, küpler, aktivite masası, sok çıkar oyunları ve düştüğünde kırılmayan oyuncaklar tercih edilmelidir.

10 – 12 aylık dönemde her şeye dokunmaktan ve itip sürüklemekten çok hoşlanırlar. Boşaltıp tekrar doldurmalı oyunları severler. Tuşlu oyuncaklar ilgisini çeker. Karton kitaplar, yürüteç, top, müzikli oyuncaklar, eğitim kartları, araba, tekerlikli hayvanlar, çıngıraklar, yumuşak sıkınca ses çıkaran oyuncaklar tercih edilebilir.

12 – 18 aylık dönemde başkalarıyla oyun oynamaya bayılırlar. Ses çıkaran ve şarkı söyleyen oyuncaklar, hareket eden oyuncaklar, parça birleştirme oyunları tercih edilebilir. Pelüş ayıcıklar duygusal gelişimine katkı sağlar.

2 yaş döneminde kule ve köprü yapmayı severler. Kızlar için bebekler  ve mutfak setleri erkekler için arabalar ve tamir setleri ilgilerini çeker.

4 – 6 yaş dönemi zeka geliştirici oyuncaklar, boyama etkinlikleri, kesme yapıştırma etkinlikleri ve resim yapma faaliyetleri yapılabilir.

6 yaş üstü çocuklar doktorculuk, evcilik gibi oyunları oynamayı severler. Doktor setleri gibi oyun setlerinden alarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Bu dönemde ip atlamak, top oynamak gibi bedensel ve hareketli oyunlarda oynatılmalıdır. Satranç, bisiklet , basketbol oyunları tercih edilebilir.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir