ANNE SÜTÜNDEN GEÇEN HASTALIKLAR

ANNE SÜTÜNDEN GEÇEN HASTALIKLAR

Her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü bebekler için önemli bir besin kaynağıdır. Bebek için gerekli olan tüm besinler anne sütünde mevcuttur. Anne sütüyle geçen hastalıklar fiziksel temastan geçen hastalıklara göre daha fazladır. Grip veya soğuk algınlığı olan anneler bebeğine geçer korkusuyla bebeğini emzirmek istemeyebilir. Grip veya soğuk algınlığı süt yoluyla bebeğe geçmez. Grip ve soğuk algınlığı hava yoluyla bulaşan hastalıklardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu olan anne bebeğini emzirebilir. Emzirirken maske takması gerekir. İshal olan anne emzirmeden önce ellerini yıkayarak emzirebilir. Kusma ve ishal olan anne sütünün azalmaması için bol bol su içmelidir. Çünkü ishal ve kusma esnasında sıvı kaybı yaşanır.

Sigara içen annenin bebeği emmeyi reddebilir. Çünkü annenin kötü kokması ve zehirli maddelerin anne sütünün tadını değiştirir.

Emzirmeye ara verildiğinde bebeğiniz sütten kesilebilir. 6 ayına kadar  başka problem yoksa bebek emzirilmelidir.

Ağır hastalık veya ilaçların bebeğe zarar verme konusu mevcut ise emzirilme kesilmelidir. Bu durumu doktorunuz karar verecektir.

Antideprasan ilaçları emzirme yoluyla bebeğe geçen zararlı ilaçlardır.

Anne sütünün çoğu emzirme sırasında üretilir. Emzirme öncesi veya emzirme sırasında ilaç alınırsa bebek ilaçtan daha çok alır.

ANNE SÜTÜNDEN BEBEĞE GEÇEN HASTALIKLAR

  • SU ÇİÇEĞİ : Su çiçeği virüsü taşıyan anne emzirmemelidir. Su çiçeği bulaşıcı bir hastalıktır ve hava yoluyla bulaşır.
  • AIDS : HIV virüsü taşıyıcısı olan anne bebeğini emzirmemelidir.
  • MADDE BAĞIMLILIĞI : Madde bağımlılığı olan anneler emzirmemelidir.
  • HEPATİT – C : Anne sütüyle bebeğe geçtiği kanıtlanmadığı için risk grubundadır. Özellikle annenin meme uçları çatlamış ise ve kanıyorsa geçme olasılığı yüksektir.
  • GALAKTOSEMİ : Galaktosemi hastalığı ile doğan bebekler galaktozu metabolize edemedikleri için bitki türevi mamalarla beslenmelidir. Anne sütü ile beslenmesi için özel klinik bakımı gerekmektedir.
  • KEMOTERAPİ : Radyoaktif ışınlar bebek için zararlıdır.
  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir