YENİDOĞAN BEBEĞE SU NE ZAMAN VERİLİR?

YENİDOĞAN BEBEĞE SU NE ZAMAN VERİLİR?

Su vücut için çok önemlidir. Bebekler 6. ayına kadar su ihtiyacını anneden karşılarlar. Yenidoğan  bebekler için en gerekli besin anne sütüdür. İlk 6 ay su verilmeden sadece anne sütü yada formül mama verilmelidir. Çünkü anne sütü ile suda verilirse bebek anne sütünden daha az alacağı için yetersiz enerji alımına ve büyüme geriliğine sebep olabilir. Havalar sıcak olsa dahi su ihtiyacı hissetmezler. Annesinden su ihtiyacını karşılarlar. 6. aydan önce su verme konusunda doktora başvurunuz.

Bebeğinizin gelişimi için su çok önemlidir. Bebeklere düzenli olarak su ek gıdaya geçiş döneminde verilmedir. Besinlerin miktarı arttıkça ve katılaştıkça su ihtiyacı artar. Ek gıdaya başlayan bebekler için gün boyu çeyrek çay bardağı kadar su yeterli olacaktır.

Suyun temiz ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin yeterli sıvı alıp almadığını idrarını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Bebeklik döneminde 5-6 ıslak bez 2 yaştan sonra 4 -5 kez idrar yapması yeterli su alıp almadığının göstergesidir.

Kabızlık sorunu başladığı zaman su tüketimi artırılmalıdır. Ateşli hastalıklarda sıvı kaybını önlemek için su tüketimi artırılmalıdır.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir