NORMAL DOĞUMUN KOLAY GEÇMESİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

NORMAL DOĞUMUN KOLAY GEÇMESİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

MEME UÇLARINA MASAJ YAPMAK: Meme uçlarına masaj yapıldığı zaman oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon doğumu kolaylaştırır. Ilık havluyu meme uçlarınıza koyun daha sonra 10 dakika kadar masaj yapın.

ANANAS, MANGO VE KİVİ YEMEK: Doğumu hazırlayan prostaglandini uyaran bromelain enzimi doğumu tetikleyebilir.

ILIK DUŞ ALMAK: Doğuma gitmeden önce ılık bir duş alarak kan akımının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

HURMA YEMEK: Son 2 hafta önce günde 7 -8 tane hurma yiyebilirsiniz. Hurmanın içerisinde bulunan oksitosin rahim kasılmalarını tetikleyerek doğumun kolay geçmesini sağlar.

AHUDUDU YEMEK: Doğumu kolaylaştırır.

BOL SU İÇMEK : Yeterli su tüketilmediğinde bebeğinizin yaşadığı amniyon sıvısında azalma olabilir ve erken doğuma neden olabilir.

MERDİVEN ÇIKMAK: Son haftalarda merdiven çıkmak bebeğinizin aşağıya doğru yerleşmesine yardımcı olur. Merdiven çıkarken bacaklarınızı açık tutarak ve ağır ağır çıkmalısınız.

YOGA YAPMAK: İmkanınız varsa yoga yapabilirsiniz. Yoga sizi rahatlatacaktır.

KEGEL EGZERSİZİ YAPMAK: Rahim, vajina, idrar torbası kaslarının güçlenmesini sağlar. 3 kez 15 er dakika yapmanız uygun olacaktır. İdrarınızın geldiğini düşünerek kaçırmamak için kendinizi kastığınız egzersizdir. Kaslarınızı 5 saniye sıkıp nefesinizi normal şekilde alıp verin. 5 saniye dinlenin ve egzersizi tekrarlayın. Egzersizi yaparken sırt, mide, bacak kaslarınızı sıkmadığınızdan emin olun.

ZEYTİNYAĞI SÜRMEK: Doğuma hazırlanırken son günlerinde doğum sancılarının başladığı zaman rahim ağzına ve bebeğin çıkacağı bölgeye zeytinyağı sürebilirsiniz.

CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK: Son haftalarda cinsel ilişkiye girmek ve orgazm olmak oksitosin hormonu salgılayarak rahim ağzının kolay açılmasını sağlar. Sırt üstü yatıp belinizin altına çok yüksek olmayan yastık koyarak cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ YAPMAK: Yürüyüş doğumu kolaylaştırır.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir