YENİDOĞAN UYKU POZİSYONU

YENİDOĞAN UYKU POZİSYONU

Bebeğin sağlığı için uyku pozisyonu çok önemlidir. Düz kafa sendromu yatış pozisyonuna bağlı olarak oluşabilir. Sürekli aynı pozisyonda yatırmak kafa şeklini bozabileceğinden dönüşümlü olarak farklı şekillerde yatırılmalıdır. En uygun yatırma pozisyonu sırt üstü ama yan döndürülerek yatırmaktır.  Bebeğinizi yüzüstü yatırmak ani bebek ölümlerine neden olabilir. Yüzüstü yatar pozisyon esnasında nefes alamayabilir. Yan yatırmak da yüz üstü dönebileceği ihtimali ile yatırılmamalıdır.

Sırt üstü pozisyonda iken kusmuğu ile  boğulma ihtimali vardır. Boğulma riski 3. aydan sonra azalmaya başlar. Ani bebek ölümleri yüzüstü yatar pozisyonda daha sık karşılaşılır. Yüzüstü pozisyonu yatırıldığında kontrol edilmelidir. Bebeğiniz uyanıkken yüz üstü yatırabilirsiniz ancak kontrol altında olmalıdır.

Bebekler büyüdükçe kendi rahat ettiği uyku pozisyonuna geçer. Anne ve babalar sırt üstü pozisyonunu ile değiştirilmelidir.

Anne baba ve bebek aynı yatakta yatmamalıdır. Yorgan, yastık, çarşaf gibi eşyalarla boğulma ihtimali vardır. Aile bireyleri bebeği uyku esnasında sıkıştırabilir.

Bebeğinizin yattığı ortam çok yumuşak olmamalıdır.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir