YENİDOĞAN CİLT BAKIMI

YENİDOĞAN CİLT BAKIMI

Yenidoğan bebeklerin cildi çok yumuşak ve hassastır. Daha özenli cilt bakımı gereklidir. Yenidoğan bebeğin üzerinde mumsu bir yapı vardır. Zamanla yıkandıkça kendiliğinden çıkmalıdır. Bebeğin cildi temiz ve nemli olmalıdır. Göbek bağının ıslak veya nemli kalması geç düşmesine ve enfeksiyon riskini arttırır.Göbek kordonunun düşmesi 14 gün kadar sürebilir. İlk küvet banyosu göbek bağı düştükten sonra yaptırılmalıdır. Bebeğin cilt temizliği ılık suya batırılmış pamuklu havlu ile yapılabilir. Yenidoğan göbek bakımı için tıklayınız.

Bebeğinizin kasık ve diğer bükülü yerlerinde kırmızı lekeler oluşuyorsa ve huzursuz ise doktora başvurunuz.

Amniyon sıvısının içinde yaşayan bebeklerin ciltleri kuru havaya alışması 2 3 hafta kadar sürebilir. Bazı bebeklerin cildi kuru olabilir. Banyo sonrasında doğal nemlendirici kullanılabilir. Cilt kuruluğu, soyulmalar, kabuklanmalar olabilir. Soyulmalar iyileşmiyor ve yayılıyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bebeğin banyosu yazın her gün veya gün aşırı kışın ise haftada 1 yada 2 kez yaptırılabilir. Cilt temizliği için nötr ph, boya, parfüm göz yakmayan ürünler kullanılmasına dikkat edilmelidir. Sabun veya şampuan el yada  banyo lifi ile köpürtülerek uygulanmalıdır.  Bebeğin cildinde kuruma varsa sabun ve şampuan kullanımı azaltılmalıdır. Bebeğinizin cildi sabun ve şampuan kalıntılarından iyice arındırılmalıdır. Boyun, koltuk altı, kulak arkası güzelce yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Yenidoğan bebek bebek banyosu için tıklayınız.

Pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Bebeğin kıyafetleri bol suyla yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yenidoğan bebek tırnakları ile kendini çizebilir ve düzenli olarak tırnakları kesilmelidir. Tırnaklarını bebeğiniz uyurken daha rahat kesebilirsiniz. Kaşıntısı olan bebeğin tırnakları kısa tutulmalıdır. Tahriş oluşmaması için eldiven giydirilebilir. Ayak tırnağının etrafında kızarmış veya iltihaplanmış ise doktora başvurunuz.

Konak sık görülen bir problemdir.Kafa derisi daha yağlı olan bebeklerde görülür. Kafa derisinde kepeğe benzeyen sarı kabuklardır.  Kendiliğinden dökülür. Konak yumuşak tutulduğu ve elle kaldırılmadığı sürece bebeğe zarar vermez. Banyo öncesi bebek yağı ile yumuşaltılabilir.

Dışkı ve idrar bebeğinizin cildini tahriş edebilir bunu önlemek için sık sık alt temizliği yapılmalıdır. Yenidoğan alt değiştirme ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız. Kızarıklık ve pişik oluşumu varsa bez değişimi sıklaştırılmalıdır. Yenidoğan dışkı ve idrar sıklığı için tıklayınız. Islak mendiller kullanılmalıdır. Suya batırılmış pamuklu bez ile yapabilirsiniz. Alt değiştirme sırasında bebeğin poposu havalandırılmalıdır. Zeytin yağı veya bebek yağı sürebilirsiniz. Bezi sıkı sarılan bebeklerde pişik  daha fazladır.

En önemli konulardan biri güneş korumasıdır. Sabah 10 ila öğleden sonra 3 saatler arsında dışarı çıkmalıdır. Çinko oksit veya titanyum dioksit olan parfümsüz hipoalerjik bebeklere özel güneş kremi kullanılmalıdır. Şapka ve giysiler  güneşten korumak için iyi bir yöntem olabilir.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir