SÜNNET

SÜNNET

Sünnet enfeksiyon riskini %90 na kadar düşürür. 2500 gram ağırlığın üzerinde ve ilk 24 saatini doldurmuş bebeklere yapılabilir.  2 yaş altında ve 6 yaş üstü çocuklara yapılması önerilmektedir. 2 ila 6 yaş arasında cinsel kimlik oluşur. 0-3 aylık dönemde yapılan sünnetlerde yaranın çabuk iyileşmesi cerrahi işlem rahatlığı psikolojik travmanın yaşanması ve sünnet sonrası bakımın kolay olması açısından bu dönemde yapılabilir. 6. ayına kadar penis bölgesindeki sinirler tam olarak ağrıya hassas olmadığından lokal anestezi ile yapılabilir. Genel anestezide çocuk sünnet anını hatırlamadığı için psikolojik olarak etkilenmemektedir.

Sünnetten sonra bez bağlanabilir. Kanama sünnet sonrası önemli bir sorundur. Pansumanın biraz kırmızı olması, hafif şişlik ve hafif morluk olması normaldir. Kanama devamlı ise idrar yapmada sorun varsa ve normalden fazla şişlik varsa doktora başvurulmalıdır.

SÜNNET SONRASI 

Sünnet yerinin kapanması 3-4 gün içinde olabilir. Dikişlerin erimesi ve sünnet yerinin şişliğinin inmesi ve kızarıklığın tam olarak iyileşmesi 7- 10 günde olur. Pansumanı batikon ile  5-6 kez yapabilirsiniz. Penis bölgesi biraz şişebilir. Anestezinin etkisi geçtikten sonra doktor kontrolünde ağrı kesici verilebilir. Dikişler kendiliğinden düşer aldırmaya gerek yoktur. Sarılan sargıları ilk idrarda atın çünkü deriye yapışır ve çıkarması zor olabilir. Sargı çıkarılırken kanama olabilir. 3 gün sonra banyo yaptırabilir. Her gün banyo yaptırmak iyileşme süresini kısaltır. Sızıntı şeklinde kanama olabilir ama kanama damla damla ve sildikten sonra tekrar kanıyorsa doktora başvurulmalıdır. Ateş 37.2 °C den fazla ise yaranın iltihap kaptığını gösterir.

SÜNNET SONRASINDA YAŞANABİLECEK DURUMLAR

  • Enfeksiyon kapma
  • Sünnet derisinin fazla kesilmesi
  • İdrar yolunun zarar görmesi
  • Kanama
  • Şekil bozuklukları ile karşılaşılabilir.

 

Uzman tarafından yaptırılmalıdır.

DİKKAT EDİLECEK DURUMLAR

  • Ailede kronik hastalığı olan varsa doktora söylenmelidir.
  • Doğuştan sünnetli yada peygamber sünneti olan çocuklara sünnet yaptırılmamalıdır. Ameliyatla düzeltilmelidir.
  • Ailede kanama hastalığı olan ve küçük darbelerde deride şişlik olması kendiliğinden diş eti ve burun kanaması yaşayan çocuklarda kan tahlilinden sonra sünnet ettirilmelidir.
  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir