DOĞUMDA IKINMA TEKNİKLERİ

DOĞUMDA IKINMA TEKNİKLERİ

Ikınma doğumu kolaylaştırır. Doğum esnasında ıkınma doğru şekilde uygulandığında doğum kolaylaşır. Rahim ağzı tam açılmadan ıkınırsanız bebeğin başında şişlik olabilir.  Normal doğumun evrelerini şu şekilde açıklayabiliriz.

1. Evre : Rahim ağzının açılmasını sağlayan rahim kasılmalarıyla başlar. Bu sırada nişan da gelebilir. Rahim ağzının 10 cm açılması ve incelmesiyle bebeğin başının çıkması sağlanır. Bu evre ilk doğumda 12-14 saat kadar sürebilir. Bu evre 2 kısımda gerçekleşir.

  1. Latent Faz : En uzun aşamadır. 2-6 saat sürebilir. Bu aşama  rahim ağzının 3-4 cm açılmasına kadar geçen süredir. Kasılmaların şiddeti düzenli veya düzensizdir. 20-30 dakika da bir gelir 15-20 saniye sürer.
  2. Aktif faz: Bu aşama 4 cm den 10 cm e açılmaya kadar geçen süredir. Kasılmalar 5 dakika da bir 50- 60 saniye kadar sürer ve gittikçe bu süre azalır.

 

2Evre: 2. evre 10 cm açıklıktan bebeğin dünyaya gelmesine kadar geçen süredir. Anne doğuma aktif olarak katılır. Kasılmanın süresi 2-3 dakikadır. Bu evre yarım saat ile 2 saat arasında sürer. Ikınma sadece doğumun ikinci evresinde yapılır. İkinci evresini siz anlayamazsınız doktorunuz söyleyebilir. Dikkat edilmesi gereken husus nefesi burundan alıp ağızdan vermektir. Anne ıkınma ihtiyacı hisseder. Ikınma sancı geldiğinde yapılır. Sancı geçtiği zaman ıkınmadan dinlenmelisiniz. Sancı geldiğinde burnunuzdan derin bir nefes alarak karın solunumu yapın. Nefesinizi tutarak çenenizi göğsünüze yaklaştırarak bebeği itmeye çalışır gibi aşağıya güç uygulamalısınız. Ikınma kuvvetli ve uzun olmalıdır. Nefesinizi tutmak yerine ııııııııı şeklinde ses çıkararak yavaş yavaş ağzınızdan nefesi verin. Nefesinizi verdiğinizde ıkınma biter. Eğer sancı geçmediyse tekrar ıkınabilirsiniz. Sancı geçmiş ise normal bir şekilde nefes alıp vererek dinlenmelisiniz. Sancılar 2-3 dakika arayla gelir. Anne ıkınarak bebeğin gelmesini sağlar . Ikınma yetersiz gelirse ebe karna doğru basınç yapabilir bu da yeterli olmazsa vakum uygulaması gerekir. Bebek ilerledikçe başı görülür burada gerekirse perineye kesik atılır. Bebeğin çenesi perine bölgesinden kavranıp bebeğin kafası çıkartılır. Bebeğin yüzü yere dönüktür yüzü temizlenir. Bebeğin başı sağ sol yapılarak doğum kanalından çıkması sağlanır. Bebek hafifçe aşağı yukarı çekilerek bebek doğar. Göbek bağı kesilerek bu evre tamamlanır.

2 farklı solunum tekniği vardır.

  1. Göğüs solunumu: Burnundan nefes alırken göğüsünü şişirmelisin. Yavaşça nefesinizi verin. Kolay bir solunum tipidir.
  2. Karın solunumu: Burnunuzdan yavaşça nefes alın bu sırda karnınızı şişirin.
  3. Göğüs ve karın kombine solunum: Doğum sırasında bu iki solunumun da doğumun farklı aşamalarında kullanılmalıdır.

 

3. Evre: Bu evre plesanta ve kordonun çıkartılması aşamasıdır. Doktor rahim içerisinde plesantadan parça kalıp kalmadığını kontrol eder ve perinede dikiş var ise dikiş atar. Bu evrede anne mutlu ve yorgundur.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir