ERKEKLERDE PİPİ (PENİS) EĞRİLİĞİ

ERKEKLERDE PİPİ (PENİS) EĞRİLİĞİ

Penisin ereksiyon olduğunda 90 derecelik bir açı yaparak düz bir şekilde durmalıdır. Bunun dışında penisin sağa sola, aşağı yukarıya doğru dik açı dışındaki her türlü duruşuna penis eğriliği nedir.

DOĞUSTAN OLAN PENİS EĞRİLİĞİ: Ereksiyonu sağlayan iki adet süngerimsi yapı ile bir adet idrar yolunun bulunduğu süngerimsi doku bulunur. Bu dokular anne karnında gelişim geriliği olur.Bunun sonucunda ereksiyon esnasında penis eğriliği olur.

Peygamber sünneti hastalığında idrar deliğinin olması gereken yerden daha aşağıda bulunmasından dolayı penis eğriliği oluşur.

SONRADAN PENİS EĞRİLİĞİ: Peyronie hastalığı penisin sertleşmeyi sağlayan kan damarı ile süngerimsi dokuyu çevreleyen dış kılıf arasında kireçlenme sonucunda şekil bozukluğu veya eğrilik olabilir.

CERRAHİ İŞLEM SONRASINDA PENİS EĞRİLİĞİ: Cerrahi işlemlerden sonra da şekil bozukluğu veya eğriliği oluşabilir. Sünnet sonrası penis derisinin kısa bırakılması sonucunda da oluşabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Peygamber sünneti olan çocuklarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi işlem ile idrar deliği penisin ucuna taşınırken eğrilik var ise düzeltilir.

30 derecede üzeri cinsel ilişkiye engel eğriliklerde ameliyat gerekir. Peyroine hastalığı olan hastalarda da ameliyat ile düzeltilebilir.

Sünnet olmayan çocuklarda eğrilik düzeltilip düzelmeyeceğine bakılır. Ona göre gerekli işlem yapılır.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir