DOĞUMDAN SONRA KORUNMA

DOĞUMDAN SONRA KORUNMA

Doğumdan sonra vücut en az 1 yıl içinde kendini toparlar. Doktorların tavsiyesi üzerine 2 yıl geçmeden tekrar gebelik önerilmemektedir. Tekrar gebelik olabilir bunu önlemek için emziren anne için 3 ay emzirmeyen anne için 3 hafta sonra korunmaya başlanmalıdır. Günde 6 kezden fazla düzenli emziren annelerde koruma oldukça yüksektir. Çünkü yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar 6. aydan sonra düzeni girer.

EN UYGUN KORUNMA YÖNTEMLERİ 

1. Spiral: Anne de bakır alerjisi olmaması gerekir. Doğumdan 2 saat sonra ile 40 gün sonra takılabilir. Takılması için vajinada enfeksiyon, yara olmamalıdır.

2. Kondom (prezervatif): Erkeğin kondom kullanması 2. en uygun yöntemdir. Bu yöntemi kullanırken eşlerde latex alerjisi olmamalıdır.

3. Tüpleri bağlatma: Tüpleri bağlatma küçük bir cerrahi işlem ile yapılır. Bir daha gebelik istemeyenler için en etkili korunma yöntemidir.

4. 3 aylık iğne enjeksiyon: 90 gün korunma sağlar.Bazı yan etkileri vardır.

  • Adet görememe
  • Göğüslerde gerginlik
  • sivilce

İğneyi bıraktıktan sonra adet düzeni bir süre düzene girmeyebilir.

5. Erkeklerin tüplerini bağlatması (vazoktemi) : Lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Ayaktan yapılır ve geri dönüşü olmaz ve bir daha gebelik oluşmaz.

6. Geri çekilme: Geri çekilme yöntemi koruyuculuk yönünden etkili değildir.

7. Vjinaya konan fitiller: Etkili yöntem değildir gebelik şansı yüksektir.

8.Doğum kontrol hapı: Kadının vücutunda bulanan yumurtlama hormonlarını dışarıdan alarak dengenin baskılanmasıyla  gebelğin oluşmasını  engeller.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir