TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

TÜP BEBEK 

Yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve anneye transfer edilmesine denir.

Tüp Bebek Aşamaları 

  1. Hikaye Alma Aşaması: Çiftlerin daha önce geçirdiği ameliyatlar, tetkikler, gördüğü tedaviler değerlendirilir. Kadının yumurtalık, hormon tahlilleri, rahim filmi incelenir. Erkeğin sperm testi incelenip tüp bebek tedavisi planlanır.

 

2. Yumurta Oluşturma Aşaması: Yumurtalıklardan sağlıklı yumurta hücresi toplamak için FSH HMG içeren hormon iğneleri yapılır. Bu iğne sayesinde çok sayıda yumurta hücresi sağlanabilmektedir. 8-10 gün süren bu aşamadan sonra 18-20 mm olan foliküller HCG iğnesi ile çatlatılır.

3. Yumurta Toplama Aşaması: HCG iğnesi ile çatlatılan foliküller 34-36 saat sonra yumurtalar anestezi altında iğne ile toplanır ve embroloji laboratuvarına ulaşır. Bu sırada baba adayından sperm alınmaktadır. 2 -4 gün içinde cinsel perhiz yapılmamalı ve bu süre 7 günden uzun olmamalıdır. Sperm mastürbasyon ile toplanır. Eğer sperm toplanmazsa cerrahi işlem ile sperm alınır. Bu işlem yarım saat kadar sürmektedir.

4. Döllenme Aşaması: Yumurta ve sperm laboratuvar ortamında döllendirilir. Bu aşama iki farklı şekilde olur.

  1. Klasik tüp bebek : Sperm ve yumurtanın kendi kendine döllemesine denir. Bu işlem yumurta ve spermi aynı ortama koyup spermin yumurtayı kendi döllemesidir.
  2. Mikroenjeksiyon: Seçilmiş bir spermi yumurtanın içine bir mikrokanüller kullanılarak dölletilmesidir.

                                 

5. Embriyo Transfer Aşaması: Embriyonun rahme yerleştirilmesidir. Bu aşama 5-10 dakika sürmektedir. Embriyonun 2- 3 gün laboratuvarda döllenmesi beklenir. Bu aşamada ağrı hissedilmez.

6.Gebelik Testi Aşaması: Transfer işleminden 12 gün sonra test yapılır.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir