NORMAL DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİR ?

NORMAL DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Normal Doğum 

Normal doğum bebeğin vajina yoluyla rahim içerisinden dışarı çıkmasına denir. 3 evreden oluşur.

1. Evre : Rahim ağzının açılmasını sağlayan rahim kasılmalarıyla başlar. Bu sırada nişan da gelebilir. Rahim ağzının 10 cm açılması ve incelmesiyle bebeğin başının çıkması sağlanır. Bu evre ilk doğumda 12-14 saat kadar sürebilir. Bu evre 2 kısımda gerçekleşir.

  1. Latent Faz : En uzun aşamadır. 2-6 saat sürebilir. Bu aşama  rahim ağzının 3-4 cm açılmasına kadar geçen süredir. Kasılmaların şiddeti düzenli veya düzensizdir. 20-30 dakika da bir gelir 15-20 saniye sürer.
  2. Aktif faz: Bu aşama 4 cm den 10 cm e açılmaya kadar geçen süredir. Kasılmalar 5 dakika da bir 50- 60 saniye kadar sürer ve gittikçe bu süre azalır.

 

2Evre: 2. evre 10 cm açıklıktan bebeğin dünyaya gelmesine kadar geçen süredir. Anne doğuma aktif olarak katılır. Kasılmanın süresi 2-3 dakikadır. Bu evre yarım saat ile 2 saat arasında sürer. Anne ıkınma ihtiyacı hisseder. Anne ıkınarak bebeğin gelmesini sağlar . Ikınma yetersiz gelirse ebe karna doğru basınç yapabilir bu da yeterli olmazsa vakum uygulaması gerekir. Bebek ilerledikçe başı görülür burada gerekirse perineye kesik atılır. Bebeğin çenesi perine bölgesinden kavranıp bebeğin kafası çıkartılır. Bebeğin yüzü yere dönüktür yüzü temizlenir. Bebeğin başı sağ sol yapılarak doğum kanalından çıkması sağlanır. Bebek hafifçe aşağı yukarı çekilerek bebek doğar. Göbek bağı kesilerek bu evre tamamlanır.

3. Evre: Bu evre plesanta ve kordonun çıkartılması aşamasıdır. Doktor rahim içerisinde plesantadan parça kalıp kalmadığını kontrol eder ve perinede dikiş var ise dikiş atar. Bu evrede anne mutlu ve yorgundur.

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir