Hamileyken Yenilmemesi Gereken Besinler

Hamileyken Yenilmemesi Gereken Besinler

 1. Pastörize edilmemiş süt ürünleri
 2. Bitki çayları
 3. Civa oranı yüksek deniz ürünleri
 4. Çiğ yada az pişmiş yumurta
 5. Asitli içecekler ve kutu meyve suları
 6. Aşırı tuzlu yiyecekler
 7. Yıkanmamış gıdalar
 8. İşlem görmüş etler
 9. Yüksek şeker içeren yiyecekler
 10. Ciğer
 11. Kafein
 12. Hazır yiyecekler
 13. Alkol

 

Pastörize edilmemiş süt ürünleri: Pastörize olmamış süt ürünleri zararlı mikrokozmalar içerir. Bu nedenle zehirlenme olasığı yüksektir.

Bitki çayları: Rezene, zenzefil, ıhlamur, limon, papatya, portakal, elma, kuşburnu, nane içelebilir fakat doktor kontrolünde ve günde 2  fincanı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Adaçayı, fesleğen, sinameki, ahududu, keten tohumu, anason, meyan kökü, lavanta, yaban mersini, ebegümeci, melisa yaprağı, kedi otu, tarçın, biberiye, aleo vera, karanfil hamilelikte tüketilmemesi gereken çaylardandır. Rahim kasılmalarına, düşüğe, erken doğum, kanama riskini neden olabilir.

Civa oranı yüksek deniz ürünleri: Kılınç balığı, ton balığı, köpek balığı gibi büyük balıklar yüksek civa içerir. Yüksek miktarda civa içermesinin nedeni büyük balıkların uzun süre yaşamasından dolayı çok civa toplamasıdır. Sardalya, hamsi, istavrit, ahtapot, kalamar, karides gibi deniz ürünleri düşük miktarda civa içerir. Somon ve dil balığının boyutunun büyük olmasına rağmen civa açısından düşüktür. Civanın düşük olmasının sebebi kısa ömürlü olmasıdır.

Çiğ yada az pişmiş yumurta: Salmonella adı verilen bakteriden dolayı zehirlenme olabileceğinden tüketilmemelidir.

Asitli içecekler ve kutu meyve suları: Asitli içecekler arasında kola da kafain içerdiği için hamilelik döneminde zararlıdır. Asitli içecekler ve kutu meyve suları yüksek miktarda şeker içerir.

Aşırı tuzlu yiyecekler: Aşırı tuz tüketimi el ve ayaklarda ödeme aynı zamanda tansiyonun yükselmesine neden olur. Bunların sebep olduğu gebelik zehirlenmesine yol açar.

Yıkanmamış gıdalar: Bu gıdalarda bulunan  toksoplazma anne ve bebeğe zarar vermesi nedeniyle iyi yıkanmamış gıdalar tüketilmemelidir.

İşlem görmüş etler: Sucuk, salam, sosis hazırlanırken nitrozomin gibi zararlı maddeler ortaya çıkar. Bu da siz ve bebeğiniz için zararlıdır. Aynı zamanda içerdiği tuz ve yağdan dolayı kilo artışı yapar.

Yüksek şeker içeren yiyecekler: Anne adayının fazla şeker tüketmemesi gerekir. Çünkü fazla şeker kullanımı şeker hastalığına, kan ve karaciğer yağlanmasına, hızlı kilo alımına neden  olur.

Ciğer: Ciğerde A vitamini fazla miktarda bulunur.  A vitaminin fazla alınması doğum kusurlarına sebep verir.

Kafein: Fazla kafein düşüklere sebep olabileceği için aşırı tüketilmemelidir. Çayda da kafain bulunur. Günlük miktarı 1 2 fincanı geçmeyecek şekilde sınırlandırılmalıdır.

Hazır gıdalar: Hazır gıdada bulunan katkı maddeleri ve koruyucular bebek gelişimi için zararlıdır.

Alkol: Hamilelikte düzenli alkol alımı bebekte gelişim bozukluklarına, erken doğum, düşük ve düşük doğum ağırlıklarına neden olur.

 

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir